Szkoła Podstawowa w Gorzanowie
Miejscowość Gorzanów Szkoła w Gorzanowie (woj. dolnośląskie)[gorzanow1][gorzanow2][gorzanow3][gorzanow4]
Gmina Bystrzyca Kłodzka
Adres Kłodzka 8, 57-521 Gorzanów
Strona www tmg.gorzanow.prv.pl
Organ prowadzący Towarzystwo Miłośników Gorzanowa
Dyrektor Krystyna Mokrzycka

Pierwsza wzmianka o szkole w Gorzanowie pochodzi z XIV wieku. Była to wówczas szkoła parafialna w Koronie Czeskiej. Do 1945 roku działała szkoła niemiecka. Obecny budynek, w którym od 1945 roku funkcjonuje szkoła polska, pochodzi z początku XIX wieku. W roku 2006 w budynku szkoły powstało Bajkowe Przedszkole dla dzieci od 3 do 5 lat. W 2008 roku nowym organem prowadzącym zostało Towarzystwo Miłośników Gorzanowa. Szkoła, poza funkcją statutową, pełnia dla nas bardzo ważną funkcję kulturową, jest niemal sercem miejscowości, podtrzymuje jej istnienie i w pełni wpisuje się w nasze hasło z Programu Odnowy Wsi - Gorzanów źródlana wieś w sercu kotliny.

Dzięki projektowi "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" dzieci rozwijają umiejętności, pokonują strach przed wystąpieniami publicznymi, lepiej radzą sobie w sytuacjach problemowych, uczą się pracy w grupie. Podejmowane działania projektowe są pozytywnie postrzegane w naszym środowisku lokalnym. Prezentacje efektów projektów edukacyjnych zrealizowanych przez naszych uczniów zostały wkomponowane w kalendarz uroczystości szkolnych, co bardzo wzbogaciło życie szkolne. W finałach projektów aktywnie uczestniczyli wszyscy uczniowie, a widownię stanowiła liczna grupa rodziców i sympatyków szkoły. Prezentacje odbywały się w szkole i na ulicach Gorzanowa.