Szkoła Podstawowa w Sędzimirowie
Miejscowość Sędzimirów Szkoła w Sędzimirowie (woj. dolnośląskie)
Gmina Pielgrzymka
Adres Sędzimirów 46, 59-524 Pielgrzymka
Organ prowadzący Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Sędzimirów
Dyrektor Jolanta Korzystko

Szkoła istnieje od roku 1947. W 2000 roku samorząd podjął decyzję o jej zamknięciu, ale dzięki staraniom mieszkańców i nauczycieli szkoła przetrwała. Działa jako "Mała Szkoła" prowadzona przez stowarzyszenie. Początki były bardzo trudne. Szkoła ma ogromne znaczenie dla środowiska wiejskiego. Nie ograniczamy się tylko do działań wewnątrzszkolnych, ale wychodzimy z inicjatywą i działaniami do mieszkańców. W prowadzeniu "Małej Szkoły" ważne są dobre relacje z mieszkańcami, nie tylko z rodzicami dzieci. Zawsze możemy liczyć na ich pomoc. Dumni jesteśmy z tego, że udało nam się przetrwać i z dobrej współpracy z zarządem stowarzyszenia.

W roku 2010 otworzyła się nowa karta w dziejach naszej szkoły - rozpoczęliśmy realizację projektu "Z Małej Szkoły w Wielki Świat". Na początku nie było łatwo - dzieci musiały nauczyć się pracować ze sobą. Pierwszy projekt "Portrety” pokazał, jak wiele musimy się nauczyć. Wspólnym działaniem były wybory do samorządu uczniowskiego, prowadzone równolegle przez obie grupy i zakończone w prawdziwym lokalu wyborczym. Dzieci uczą się współdziałać w grupie i obserwować otoczenie, poznają historię wsi, spotykają się z ciekawymi ludźmi. Są bardzo zaangażowane w realizację zajęć, coraz bardziej samodzielne i twórcze.