Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Zastrużu
Miejscowość Zastruże Szkoła w Zastrużu (woj. dolnośląskie)[zastruze1][zastruze2]
Gmina Żarów
Adres Zastruże 19a, 58-130 Zarów
Strona www spzastruze.pl/
Organ prowadzący Stowarzyszenie "Nasze Dzieci - Wspólna Szkola"
Dyrektor Krystyna Wardach

Szkoła Podstawowa w Zastrużu istnieje od 1947 roku. W roku 2003 powstało stowarzyszenie rodziców i nauczycieli, które rok później, po decyzji radnych o likwidacji szkoły, przejęło jej prowadzenie. Wyróżnia nas jasno określona wizja rozwoju, zaangażowanie grona nauczycieli i rodziców, chęć wprowadzania innowacyjnych metod nauczania, wdrożenie idei "uczenia się przez całe życie", angażowanie wychowanków w prace na rzecz środowiska lokalnego i ochronę środowiska naturalnego. Dzięki przekształceniu szkoły zyskaliśmy autonomię. Cieszy fakt, że po tylu latach stowarzyszenie ma ugruntowaną pozycję, a nasza praca i zaangażowanie są doceniane.

Projekt "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" pozwolił całej społeczności spojrzeć na proces edukacji w całkiem nowy sposób. Wiele zajęć odbywało się poza salą lekcyjną, zmieniano ustawienie ławek w klasach, dekoracje, zestawy pomocy, wykorzystując przestrzeń i aranżując ją do potrzeb działań warsztatowych. Uczniowie dzięki udziałowi w poszczególnych projektach mogli uczyć się poprzez działanie i przeżywanie. Sukcesem jest wzrost ich samodzielności w planowaniu działań, coraz lepsza praca grupowa i umiejętność wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce. Wzrosła dziecięca kreatywność, poczucie własnej wartości i "sprawczości". Nauczyciele innych przedmiotów czerpią inspirację z prac zespołu projektowego. Wyzwaniem jest zwiększenie zainteresowania rodziców i ich czynnego udziału w prezentacjach projektów.