Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Józefa Blechacza w Olszewce
Miejscowość Olszewka Szkoła w Olszewce (woj. kujawsko-pomorskie)[olszewka1][olszewka2]
Gmina Nakło nad Notecią
Adres Olszewka 22-23, 89-100 Nakło nad Notecią
Strona www olszewka.cna.org.pl
Organ prowadzący Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Olszewki i Lubaszcza
Dyrektor Bernadeta Tadych-Manuszewska

Nasza szkoła powstała 1 września 2008 r. w miejsce szkoły publicznej. Naszym patronem jest przedwojenny nauczyciel, mieszkaniec Olszewki i kierownik szkoły Józef Blechacz - pradziadek laureata Konkursu Chopinowskiego Rafała Blechacza.

Zajęcia odbywają się w dwóch budynkach. Nowszy w 2010 r. został rozbudowany przez gminę o salkę do gimnastyki. Przy szkole znajduje się kort ceglasty, plac zabaw, arboretum i boiska. Uczniowie uczestniczą w zajęciach szkółki golfa na położonym przy boisku polu golfowym. Mamy zespół folklorystyczny "Chabry" występujący w pięknie haftowanych przez mamy i babcie strojach krajeńskich. Organizujemy coroczne powiatowe festiwale piosenki angielskiej i festiwal religijny. Nawiązaliśmy współpracę ze szkołami zagranicznymi: w Targowicy na Ukrainie i w Borach w Czechach.

Na początku realizacja projektów edukacyjnych wydawała się nam trudna. Wymagają one sporo przygotowań i przemyśleń ze strony nauczyciela, ale trzeba przyznać, że przynoszą efekty. Wpływają na rozwój twórczego myślenia u dzieci, uczniowie aktywnie działają podczas zajęć, współtworzą je sami. Zajęcia dają dzieciom wiele radości i zadowolenia z sukcesów. Rodzice chętnie włączają się w projekt, są dumni, że ich dzieci biorą udział w ciekawym przedsięwzięciu. Działania projektowe promują szkołę - częściej pisze o nas prasa.