Szkoła Podstawowa w Boleminie
Adres Bolemin 102, 66-400 Deszczno
Organ prowadzący Gmina Deszczno
Dyrektor Agnieszka Stanisławska

Nasza szkoła powstała okoł roku 1950. Obejmuje same wsie, w tym popegeerowskie. W codziennej pracy kierujemy się zasadami tolerancji i poszanowania praw człowieka. Uczymy asertywności, właściwych postaw wobec przejawów zła, agresji, patologii. Zachęcamy dzieci do pracy dla dobra i rozwoju własnego i społecznego we współpracy za środowiskiem lokalnym. Pokazujemy prawa rządzące naturą i światem, ucząc jednocześnie, jak wykorzystywać tę wiedzę w praktyce. Działania te inspirują nauczycieli do poszukiwania nowych form i metod pracy.

Podczas zajęć projektowych uczniowie poznają swoje możliwości, z których czasami nie zdawali sobie sprawy. My, nauczyciele, też mamy okazję poznać ich lepiej, prowadząc obserwację w warunkach innych niż typowo szkolne. Uczniowie coraz chętniej podejmują zadania i dążą do ich ukończenia. Musimy jednak nadal pokonywać liczne przeszkody, między innymi przełamywać schematyczne relacje między uczestnikami. Satysfakcję przynoszą momenty, w których trudności zostają pokonane, a dziecko rozwija skrzydła, bo czuje się docenione i potrzebne.

Bardzo ciekawym doświadczeniem dla uczniów okazały się projekty proekologiczne. Uczniowie uświadomili sobie skutki hałasu dla ludzi i zwierząt, a także skalę problemu ilości odpadów i konieczność ich sortowania w domach. Ważną i potrzebną nauką okazały się działania zmierzające do racjonalnego wykorzystania wody. Uczniowie byli zdumieni, że poruszając się codziennie po okolicy nie dostrzegali wcześniej jej piękna.