Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Lipinach
Strona www nsplipiny.pl
Organ prowadzący Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lipiny Dębowce Borki
Dyrektor Elżbieta Kielak

Historia szkoły w Lipinach sięga lat 20. XX wieku. Przez niemal sto lat szkoła funkcjonowała jako placówka publiczna, kształcąc kolejne pokolenia młodych Polaków. W 2004 r. władze gminy postanowiły ją zamknąć. Rodzice założyli stowarzyszenie i 1 września 2004 r. przejęli szkołę. Utrzymywana jest ona wyłącznie z subwencji oświatowej oraz grantów i dotacji.

Po blisko roku pracy w projekcie "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" zauważamy, że dzieci biorące w nim udział, choć z trudem, to jednak przywykły do pracy w grupach różnowiekowych, a same zajęcia projektowe wkomponowały się w życie szkoły. Uczniowie stali się bardziej otwarci w wyrażaniu własnego zdania, próbują dociekać swoich praw, uczą się dyskutować i "brać sprawy w swoje ręce" – stają się odpowiedzialni za swoją pracę i jej efekty. Młodsze dzieci rozbudzają w sobie ciekawość świata i wyraźnie bawią się projektem. Starsze zaczynają rozumieć, że projekt to także praca wymagająca od nich wysiłku i zaangażowania.

Sukcesem było dla nas powstanie ekologicznych mundurków i gazetki oraz marsz przez wieś propagujący oszczędzanie wody. Przystąpiliśmy do projektu z niepewnością, jednak realizacja każdego z projektów przynosiła kolejne ciekawe doświadczenia. Dowiedziałyśmy się o naszych uczniach wielu nowych rzeczy, a oni sami dowiedzieli się wiele o sobie. Po roku przygody z projektem możemy powiedzieć: udało nam się!