Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Próchenkach
Miejscowość Próchenki Szkoła w Próchenkach (woj. mazowieckie)[prochenki1][prochenki2]
Gmina Olszanka
Adres Próchenki 90, 08-207 Olszanka
Organ prowadzący Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Próchenki
Dyrektor Ewa Wawryniuk

Jesteśmy małą wiejską szkołą prowadzoną przez stowarzyszenie, które założyliśmy w 2001 roku, by uratować zamykaną szkołę. Nasze atuty - to mała liczebność klas oraz niezwykle przyjazna i miła atmosfera. Uczniowie mogą w każdej chwili liczyć na pomoc nauczycieli i wychowawców. Lubią spędzać czas w szkole i niechętnie wychodzą po zajęciach do domu. Oferujemy im wiele dodatkowych zajęć. Nasi uczniowie zajmują czołowe miejsca na sprawdzianach po szóstej klasie i wyróżniają się pozytywnie wśród swoich rówieśników w gimnazjach.

Dobro ucznia, rzetelne nauczanie i dobre wychowanie to dla nas wartości nadrzędne. Prowadzenie i utrzymanie szkoły wymaga ogromnego poświęcenia i zaangażowania, jednak za wszelką cenę staramy się ją utrzymać, bo jest jedyną placówką oświatowo-kulturalną we wsi. Dla tutejszego środowiska jest to szansa na zapobieganie szerzącym się zjawiskom patologii społecznej.

Aby szkoła była jeszcze bardziej atrakcyjna i ciekawa dla dzieci i rodziców, przystąpiliśmy do realizacji projektu "Z Małej Szkoły w Wielki Świat". Pracując metodą projektów zauważyliśmy wielkie zaangażowanie i aktywność naszych uczniów - nigdy nie byli zmęczeni lub znudzeni. Pod koniec jednego projektu, pytali, jaki będzie następny. Dzieci nauczyły się współpracy, wyciągania wniosków, pomocy młodszym i samooceny. Z dumą prezentowali efekty swojej pracy w środowisku, doskonale się przy tym bawiąc i ucząc.