Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilszczu
Miejscowość Pilszcz Szkoła w Pilszczu (woj. opolskie)[pilszcz1][pilszcz2][pilszcz3]
Gmina Kietrz
Adres Owsiana 3, 48-130 Pilszcz
Organ prowadzący Stowarzyszenie na Rzecz na Edukacji i Kultury w Pilszczu
Dyrektor Danuta Rudnicka

Szkoła w Pilszczu istnieje od roku 1834. Pomimo małej liczby uczniów jest najważniejszym ośrodkiem życia kulturalnego i społecznego we wsi. Pracownicy placówki i mieszkańcy Pilszcza są bardzo zaangażowani w jej funkcjonowanie. Możemy się również pochwalić osiągnięciami naszych uczniów, którzy w tak trudnym dla nas roku szkolnym 2010/2011 zajęli wysokie miejsca m.in. w olimpiadzie historycznej, konkursie recytatorskim i zawodach sportowych, a także osiągnęli dobry wynik sprawdzianu kompetencji. W naszych wychowankach chcemy zaszczepić przekonanie, iż nigdy nie powinni czuć się gorsi dlatego, że swoją edukację rozpoczęli w małej, wiejskiej szkole.

Udział w projekcie "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" pokazał naszym uczniom, że uczęszczają do przyjaznej szkoły, w której nauka niekoniecznie musi kojarzyć się z siedzeniem w ławce. Projekt jest również interesującym doświadczeniem dla pedagogów, którzy przekonują się, że rzeczywiście można uczyć inaczej. Dowiadujemy się o naszych podopiecznych tego, czego dotąd nie wiedzieliśmy. Dostrzegamy umiejętności dzieci, które nie ujawniają się w systemie klasowo-lekcyjnym. Zaobserwowaliśmy dużą poprawę w zakresie pracy w grupach – dzieci rozumieją, że muszą umieć współdziałać z różnymi osobami. Cieszy także to, że większość uczniów chętnie bierze udział w zajęciach – często pytają, co będziemy dzisiaj robić, kiedy kolejny projekt. Uświadamiają sobie również, że mają wpływ na to, co dzieje się wokół nich.