Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie
Miejscowość Czerniewo Szkoła w Czerniewie (woj. pomorskie)[czerniewo1][czerniewo2][czerniewo3]
Gmina Trąbki Wielkie
Adres Czerniewo 9, 83-042 Ełganowo
Strona www spczerniewo.pl
Organ prowadzący Urząd Gminy w Trąbkach Wielkich
Dyrektor Kazimiera Kozak

Szkoła nasza istnieje od 1945 r., skupia dzieci z 10 miejscowości. Są to głównie wioski po byłych Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Okolica szkoły jest malownicza: łąki, lasy, rzeki.

Aktywnie współpracujemy ze środowiskiem lokalnym, organizując liczne imprezy (na szczególną uwagę zasługują wieczory poetyckie, konkursy powiatowe). W naszej szkole gościliśmy takie sławy jak Z. Wodecki, M. Szcześniak, L. Możdżer. Od kilku lat podejmujemy się realizacji innowacyjnych działań. Patronem szkoły jest nieżyjący już ludowy twórca regionalny, poeta i rzeźbiarz Zygmunt Bukowski. Przez pięć lat mogliśmy cieszyć się jego obecnością podczas wszystkich uroczystości szkolnych, było to bardzo ciekawe i cenne doświadczenie.

Udział szkoły w projekcie przyniósł wszystkim wiele korzyści. Dzieci stały się bardziej twórcze, aktywne. Wprowadzane elementy oceniania kształtującego wyrabiają u nich odpowiedzialność za własne czyny, naukę. Dzieci wdrażają się w ocenianie innych, co jest bardzo trudnym zadaniem. Równocześnie coraz lepiej radzą sobie w pracy grupowej. Uczą się skutecznej komunikacji i efektywnego rozwiązywania problemów. Wielu uczniów zaskakiwało nas pozytywnie swoim ukrytym talentem. Na pewno dla nauczycieli duża liczebność grup stanowi duże wyzwanie, ale "i wiatr, i fale sprzyjają zawsze najlepszym żeglarzom".