Szkoła Podstawowa im. Spadochroniarzy Wojska Polskiego w Szlachcie
Miejscowość Szlachta Szkoła w Szlachcie (woj. pomorskie)[szlachta1][szlachta2][szlachta3][szlachta4][szlachta5]
Gmina Osieczna
Adres ul. 3 Maja 32, 83-243 Szlachta
Strona www zspszlachta.org
Organ prowadzący Gmina Osieczna
Dyrektor Henryk Lipski

Jesteśmy małą szkołą w Borach Tucholskich. Wyróżnia nas integracja, która jest podstawą dobrych efektów w pracy dydaktycznej i wychowawczej, troska o tradycje regionu i szkoły. W szkolnej izbie regionalnej zgromadziliśmy eksponaty i dokumenty z życia naszych przodków.

Realizujemy projekty unijne, których celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci wiejskich. Uczestniczymy w ochronie lasów. Od wielu lat zbieramy makulaturę, zajmując pierwsze miejsca w województwie. Uczniowie wyjeżdżają na zajęcia do hali sportowej, na basen. Na wielu płaszczyznach współpracujemy z lokalnym środowiskiem. Szkołę odwiedza wiele znanych postaci życia publicznego.

Zadania projektowe są dla wszystkich wielkim wyzwaniem i wysiłkiem, który jednak się opłaca. Dzieci doświadczają, jak ciekawy może być rozwój poznawczy, społeczny, przyrodniczy, matematyczny. Poprzez zajęcia uczniowie zyskali pewność siebie, a różnorodność działań w Projekcie pokazała im, jak można łączyć naukę z zabawą.

Realizacja poszczególnych projektów obfitowała w wiele ciekawych działań. Do najciekawszych możemy zaliczyć powstanie mapy, książki potraw regionalnych, magicznego pojazdu czy ciekawych instrumentów muzycznych. Rodzice z dużym zainteresowaniem obserwowali poczynania dzieci i pomagali w realizacji zadań. Nauczycielom zajęcia pozwoliły poznać lepiej uczniów, dostrzec ich oczekiwania i możliwości oraz poszerzyć kompetencje w zakresie stosowania aktywnych metod i form pracy.