Szkoła Podstawowa w Iwięcinie
Miejscowość Iwięcino Szkoła w Iwięcinie (woj. zachodniopomorskie)
Gmina Sianów
Adres Iwięcino 7, 76-004 Sianów
Organ prowadzący Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino
Dyrektor Włodzimierz Zimnowłocki

Szkoła Podstawowa w Iwięcinie istnieje od 1945 roku. Od 2011 r. prowadzi ją stowarzyszenie. W szkole działa klub sportów wodnych Wanta. Dzieci uczą się pływania i kajakarstwa. Aktywnie działa również szkolny Caritas - dożywiamy 95 procent uczniów. Latem w budynku szkolnym funkcjonuje schronisko młodzieżowe dotowane przez powiat koszaliński. Szkoła współpracuje ze Szkołą Polską w Rezekne na Łotwie. Każdego roku grupa dzieci wyjeżdża na Łotwę, a dzieci z Łotwy goszczą u nas. Organizujemy polsko-niemieckie obozy żeglarsko-kajakowe. Prowadzimy obserwacje astronomiczne. Uczniowie bardzo często zdobywają nagrody w wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach plastycznych.

Realizując projekt "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" uczniowie stają się bardziej samodzielni i uczą się współpracować w grupie. Potrafią już oceniać stan środowiska. Prace przez nich wykonane - przewodnik po Iwięcinie, mapę skarbów, znaki jak zachowywać się w szkole - wykorzystywano na innych zajęciach. Uczniowie potrafią planować działania, prowadzić wywiady i rozmowy z dyrektorem i nauczycielami. Kadra pedagogiczna uczy się pracować metodą projektu. Szkoła wzbogaciła się o wiele nowych pomocy dydaktycznych i zyskała okazję dodatkowej promocji w gminie. W życie szkoły zostali zaangażowani przedstawiciele władz samorządowych.