W czasie trwania projektu każdego lata (2011-2013) są organizowane zajęcia dla piątoklasistów wyróżniających się zainteresowaniami i umiejętnością współpracy. Obozy mają rozwijać zainteresowania i aspiracje uczniów, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem podczas realizacji projektów edukacyjnych w swoich szkołach.

Po jednym uczniu z każdej szkoły uczestniczącej w projekcie bierze udział w jednym z dwóch obozów:

• rozwijającym kompetencje matematyczno-przyrodnicze, organizowanym w Ojcowskim Parku Narodowym przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska,
  • rozwijającym kompetencje społeczne i obywatelskie, organizowanym w Warszawie przez Fundację Civis Polonus.

Co roku odbywają się trzy sześciodniowe turnusy obozów, każdy dla około 40 uczniów. Uczestnicy znajdują się w grupie dzieci, których wczesśniej nie znali, ale zajęcia integracyjne i praca grupowa nad przydzielonymi zadaniami sprzyjają szybkiemu nawiązywaniu bliskich relacji. Kierownikami i opiekunami są dyrektorzy i nauczyciele ze szkół uczestniczących w projekcie, dla których udział w zajęciach jest też inspiracją do działań edukacyjnych prowadzonych w szkołach.