Pierwszy dzwonek w Szkole Podstawowej w Nowym Kurowie zabrzmiał 22 września 1945 roku. Od tego czasu nastąpiło wiele zmian, jednak niezmienne jest to, że nadal szkoła ta stanowi jedyny ośrodek kultury w promieniu kilkunastu kilometrów. Uczą się tutaj dzieci z sześciu okolicznych wiosek.

Jesteśmy dumni z tego, że pracujemy w małej szkole. Dobrze znamy naszych uczniów. Szybko reagujemy na ich problemy, wspólnie cieszymy się z sukcesów. Uczniowie są bardzo ufni w stosunku do nauczycieli. Widzą w nas nie tylko nauczycieli, ale i przyjaciół. Szkoła niestety "zamiera" po lekcjach, gdy większość uczniów odjeżdża szkolnym autobusem do domów.

W czasie realizacji projektu odkryliśmy uzdolnienia naszych podopiecznych, którzy mogli wykazać się swoimi umiejętnościami i podzielić się zainteresowaniami. Są bardziej otwarci, pozawierali nowe przyjaźnie, które nie ograniczają się tylko do klasy. Napotkaliśmy również przeszkody związane z pracą w licznych grupach dzieci w różnym wieku. Uczniowie sami opracowali zasady pracy w grupie, lecz długo ich nie przestrzegali. Różnie bywało z sumiennością, dzieci mają jeszcze kłopot z planowaniem pracy. Jednak cenne jest to, że dobrze się czują w szkole i same wychodzą z nowymi propozycjami działań. Lubią współpracę w grupie.