Publiczna Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Olszanach
Strona www psp.olszany.pl
Organ prowadzący Gmina Strzegom
Dyrektor Maria Karkowska

Publiczna Szkoła Podstawowa w Olszanach działa od 1991 roku. Jesteśmy niewielką szkołą i wszyscy doskonale się znamy. Dzięki temu podczas lekcji nauczyciel może znaleźć czas dla każdego ucznia. Nauka upływa w spokojnej, kameralnej atmosferze, co sprzyja efektywności nauczania i przekłada się na dobre wyniki. Mała szkoła jest "sercem” naszej wsi, integruje społeczność lokalną poprzez imprezy i uroczystości środowiskowe. Wspiera nas Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Olszany, dzięki któremu uczniowie mogą uczestniczyć w zorganizowanych formach wypoczynku letniego.

Jedną z ciekawszych form organizowania procesu kształcenia są projekty edukacyjne, z których jesteśmy szczególnie dumni. Biorąc udział w projekcie "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" chcieliśmy zdobyć nowe doświadczenia, dać uczniom możliwość przeżywania sukcesu, odkrywania i tworzenia. Już dzisiaj widoczne są w szkole zmiany. Dotyczą one przede wszystkim wdrożenia elementów ocenienia kształtującego, a w związku z tym zdobycia umiejętności samooceny i oceny innych. Cieszy nas, że starsi uczniowie biorą pod swoje skrzydła młodszych i że realizacja projektu umożliwia łączenie wiedzy z praktyką. Uczestnicy projektu śmielej podejmują decyzje, łatwiej rozwiązują konflikty, starają się szukać kompromisów i przykładają dużą wagę do planowania pracy.