Szkoła Podstawowa w Świętem
Gmina Koneck
Adres Święte 1, 87-702 Koneck
Strona www spswiete.edu.pl
Organ prowadzący Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe na Rzecz Rozwoju Wsi Święte i okolic
Dyrektor Aldona Jóżwiak

Szkoła działa od 1 września 2001 r. Została założona przez stowarzyszenie rodziców, po likwidacji placówki publicznej uczącej dzieci we wsi Święte od 1927 roku. Jesteśmy jedyną w powiecie aleksandrowskim niepubliczną szkołą wiejską. Rodzicom było bardzo trudno porozumieć się z radą gminy w sprawie budynku i przekazywania dotacji. Przegrane referendum umocniło poczynania wójta i rady. Mimo nieprzychylnych prognoz i atmosfery strachu o dzień następny dobrze uczymy i wychowujemy dzieci, dbamy o budynek, którego ciągle nie mamy użyczonego na okres dłuższy niż dwa lata. Aby pozyskać pieniądze na działalność i remonty realizujemy wiele projektów.

Zaproszenie naszej szkoły do realizacji projektu "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" było dla nas wyróżnieniem. Poczuliśmy, że doceniono nasze dotychczasowe działania. Za szczególnie cenne uważamy to, że projekt pozwala pracować z grupami różnowiekowymi nad ciekawymi zagadnieniami. Uczniowie mogą zająć się problemem, o którym my sami nie pomyśleliśmy. Po roku udziału w projekcie, my nauczyciele, już się nie boimy, że nie damy rady. Mamy też większą odwagę powierzać dzieciom zadania do samodzielnego wykonania. Otrzymaliśmy również pomoce, na które dotychczas nigdy nie było środków.