kawaleczek nieba dla mojej Mamy
Z Małej Szkoły w Wielki Świat Z Małej Szkoły w Wielki Świat Z Małej Szkoły w Wielki Świat Z Małej Szkoły w Wielki Świat Mapa strony Kanał RSS Kontakt
Szkoła Podstawowa w Przyczynie Górnej
Miejscowość Przyczyna Górna Szkoła w Przyczynie Górnej (woj. lubuskie)[przyczyna1][przyczyna2]
Gmina Wschowa
Adres Przyczyna Górna 22, 67-400 Wschowa
Telefon 65 540 14 72
E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona www przyczynek.wschowa.com.pl
Organ prowadzący Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju Wsi "Nasze Dzieci" w Przyczynie Górnej
Dyrektor Maria Dominiak
 

Szkoła mieści się w budynku z przełomu XIX i XX wieku. Aż do zakończenia II wojny światowej działała w nim niemiecka szkoła (Ziemia Wschowska należała do zaboru pruskiego). Polska szkoła rozpoczęła działalność tuż po zakończeniu działań wojennych. Od tamtej pory aż do dziś budynek pełni funkcję placówki oświatowej mimo wprowadzania kolejnych reform oświatowych.

W listopadzie 2000 roku Rada Miasta i Gminy Wschowa podjęła uchwałę o likwidacji szkoły. Rodzice, którzy nie zgadzali się z tą decyzją, postanowili utworzyć stowarzyszenie i przejąć prowadzenie szkoły. Tak też się stało, nie bez walki i protestów, łącznie z okupacją budynku. Od 1 września 2001 roku działamy jako placówka niepubliczna. Do szkoły uczęszczają dzieci z jednej wioski. Szkoła ma rodzinny charakter. Zawsze możemy liczyć na pomoc rodziców i lokalnego środowiska. Mała liczba dzieci w klasach pozwala nauczycielom na bliższe i dokładne poznanie uczniów i ich problemów.

Udział w projekcie "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" dla nas jest wielką szansą, bo możemy udowodnić, że małe, wiejskie szkoły wiele potrafią i aktywnie działają. Dzięki udziałowi w projekcie dzieci same mogą się przekonać o swoich umiejętnościach i rozwijać je. Korzystają na tym nauczyciele, ponieważ odkrywają nieujawniony do tej pory potencjał tkwiący w uczniach.

Do góry Wstecz