Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa "Julin" im. Heleny i Ignacego Paderewskich
w Kaliskach
Miejscowość Kaliska Szkoła w Kaliskach (woj. mazowieckie)[kaliska1][kaliska2]
Gmina Łochów
Adres Kaliska 50, 07-130 Łochów
Strona www kpspjulin.szkolnastrona.pl
Organ prowadzący Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Julin"
Dyrektor Małgorzata Siuchta

Nasza szkoła działa od 2010 roku. Organem prowadzącym jest stowarzyszenie założone w 2008 r. przez rodziców z Kalisk i Pogorzelca. W ten sposób mieszkańcy ocalili jedyny ośrodek kultury we wsi. W maju 2010 r. otrzymaliśmy dekret biskupa diecezji warszawsko-praskiej, nadający naszej szkole tytuł szkoły katolickiej, z czego jesteśmy bardzo dumni. Bardzo ważne jest dla nas wychowanie w duchu wartości religijnych i patriotycznych. Istotną rolę odgrywają w tym patronowie szkoły. Organizujemy liczne spotkania i uroczystości, do których w tym roku włączyły się władze gminne i powiatowe ogłaszając rok 2011 Rokiem I. J. Paderewskiego. Dzięki temu nasza działalność jest znana i doceniana.

Do projektu "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" przystąpiliśmy, by się rozwijać i doświadczyć wspaniałej przygody. Nauczyciele wzbogacają i doskonalą swój warsztat pracy. Mają także okazję spotykać się ze specjalistami i wymieniać się doświadczeniami z innymi pedagogami. Już po pierwszym roku przekonaliśmy się, że zaangażowani nauczyciele nawet z niewielką grupką dzieci potrafią wyczarować piękne prezentacje i w małej szkółce może się dziać tak wiele. Uczniowie nabywają nowe umiejętności i realnie wpływają na życie szkoły m.in. biorąc udział w debacie szkolnej, uczestnicząc w wielu akcjach. Dzieci uczą się pracy zespołowej i odpowiedzialnego podejścia do wyznaczonych zadań.