Publiczny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przylesiu
Miejscowość Przylesie Szkoła w Przylesiu (woj. opolskie)
Gmina Olszanka
Adres Przylesie 135B, 49-332 Olszanka
Strona www szkolawprzylesiu.pl
Organ prowadzący Gmina Olszanka
Dyrektor Marzena Kamińska

Nasza szkoła działa od 1945 roku. Dzięki wsparciu gminy i rodziców oraz operatywności dyrekcji i nauczycieli jest szkołą nowoczesną i dobrze wyposażoną. Dysponujemy halą sportową, pięknym, nowoczesnym boiskiem, stołówką i pracownią komputerową.

Obecnie realizujemy trzy projekty: "Z Małej Szkoły w Wielki Świat", "Szkoły dla Ekorozwoju" i "Równamy do Najlepszych". Staramy się, aby szkoła była atrakcyjna zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i indywidualnego podejścia do każdego ucznia. Chcemy osiągnąć wysoki poziom edukacyjny, uczyć dla przyszłości tak, by nasi uczniowie mieli jak najlepszy start do dalszego rozwoju.

W projekcie "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" pokonujemy trudności organizacyjne i nasze własne ograniczenia. Ciągłym wyzwaniem jest praca w grupach liczących ponad 40 osób, ale dajemy radę. Dzieci stały się bardziej otwarte i chętniej nawiązują kontakty z rówieśnikami. Uczą się rozmawiać z dorosłymi, pytać o ważne dla siebie problemy, w których rozwiązywaniu próbują same uczestniczyć. Poczuły się odpowiedzialne za środowisko, własną wieś i najbliższą okolicę. Szczególnie cenne okazały się prezentacje wyników poszczególnych projektów, które dały uczniom możliwość podzielenia się doświadczeniem i pochwalenia się efektami pracy przed innymi.