Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Głotowie
Miejscowość Głotowo Szkoła w Głotowie (woj. warmińsko-mazurskie)[glotowo0][glotowo1][glotowo2][glotowo3][glotowo4]
Gmina Dobre Miasto
Adres Głotowo 17, 11-040 Dobre Miasto
Organ prowadzący Stowarzyszenie "Przyjaciel Dziecka" w Głotowie
Dyrektor Ewa Łukaszun

Szkoła jest położona w dolinie rzeki Kwieli, z dala od miejskiego gwaru, wśród terenów zielonych i licznych wzniesień. Jest szkołą niepubliczną. Powstała w roku 2002 po likwidacji szkoły publicznej.

Małe szkoły dają dzieciom edukację na wysokim poziomie, o czym świadczą coroczne wyniki egzaminów zewnętrznych. Dodatkowo szkoły prowadzone przez stowarzyszenia na terenach wiejskich pełnią funkcje nie tylko edukacyjne, ale także kulturalne - tak też jest w naszym przypadku. To, że sami kształtujemy naszą szkołę, daje nam ogromną swobodę, ale też nakłada wielką odpowiedzialność. Aby takie przedsięwzięcie się udało, potrzebny jest pomysł, determinacja i ludzie, którzy chcą pomóc w funkcjonowaniu szkoły.

Z myślą o doposażeniu szkoły założyliśmy Szkolne Schronisko Młodzieżowe, dzięki któremu pozyskujemy dodatkowe środki finansowe. Piszemy także projekty umożliwiające prowadzenie dodatkowych zajęć - logopedycznych, korekcyjnych, rytmicznych itp. Organizujemy festyny rodzinne, wystawy, zawody sportowe, co bardzo integruje społeczność lokalną.

Biorąc udział w projekcie chcieliśmy sprawdzić model, który może być wdrożony w edukacji na terenach wiejskich i nie tylko - model, w którym rezygnuje się z przedmiotów na rzecz projektów edukacyjnych, łącząc je w bloki kompetencyjne i w którym łączy się klasy 1-3 i 4-6 w grupy różnowiekowe.