Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Pezały w Purdzie
Adres Purda 12, 11-030 Purda
Organ prowadzący Gmina Purda
Dyrektor Danuta Adamowicz

Purda to niewielka warmińska wieś, licząca 700 mieszkańców. Ich losy są jednym z przykładów historii pogranicza polsko-niemieckiego. Jako szkoła pracująca w małym środowisku wiejskim znamy zarówno jego realia, jak i potrzeby i oczekiwania naszych uczniów. Staramy się podejmować działania wykraczające poza zwyczajową, przyjętą praktykę pracy z uczniem - działania, które rozwijają i pogłębiają kompetencje istotne dla funkcjonowania w dzisiejszym świecie.

Projekt "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" doskonale wpisuje się w nasze dążenia. Praca metodą projektu pomaga rozbudzić w uczniach ciekawość poznawczą, prowokuje do szukania informacji nowych, ukrytych lub nieznanych. Wyzwala motywację do dociekań naukowych. Skłania uczniów do zastanowienia się nad własnymi zainteresowaniami i pasjami. Uczy również zadawania pytań i formułowania problemów.

Pracując nad projektami, dzieci uczą się oceniać. W związku z tym zadają sobie istotne pytania: Jak być rzetelnym? Czy warto być uczciwym? Jak oceniać, aby kolega się nie obraził? Jak traktować ocenę kolegi, aby nasze relacje były dobre? Poza tym uczniowie mają możliwość uczenia się na błędach i rozwijania umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wątpliwości, porażki, zniechęcenie przekładają na działanie. Uczniowie coraz lepiej rozumieją, że błędy są zbyt cenne, aby z nich nie korzystać.