Szkoła Podstawowa w Ziminie
Miejscowość Zimin Szkoła w Ziminie (woj. wielkopolskie)[zimin1][zimin2][zimin3]
Gmina Kleszczewo
Adres Zimin 3, 63-006 Krerowo
Organ prowadzący Stowarzyszenie Rozwoju Oświaty oraz Upowszechniania Kulury na Wsi
Dyrektor Paweł Melewski

Szkoła Podstawowa w Ziminie istnieje od około 1834 roku, z przerwą w okresie II wojny światowej. W roku szkolnym 2000/2001 nad szkołą zawisła groźba likwidacji. Rodzice i nauczyciele zrejestrowali stowarzyszenie, który przejęło i prowadzi placówkę. Dzięki temu dzieci mają szkołę na miejscu i nie są zmuszone do czasochłonnych dojazdów do innych szkół, a budynek szkoły jest miejscem życia kulturalnego i towarzyskiego dla okolicznych mieszkańców.

Prowadzenie szkoły przez stowarzyszenie uświadomiło bardzo wielu osobom, że wspólnie można osiągnąć rzeczy, które wydawały się niemożliwe do zrealizowania. Mimo skromnych środków finansowych można prowadzić szkołę na bardzo wysokim poziomie nie tylko pod względem nauczania, ale również wyposażenia i pomocy dydaktycznych.

Udział w różnego rodzaju projektach i innowacjach powoduje, że system nauczania staje się ciekawszy i bardziej atrakcyjny, wzbogacając ofertę edukacyjną szkoły. Przekłada to się na podnoszenie poziomu nauczania i zdobywanie przez wychowanków nowych umiejętności i doświadczeń życiowych. Wprowadzenie w szkole innych - oprócz systemu klasowo-lekcyjnego - metod nauczania sprawia, że wychowankowie są bardziej pewni swojej wiedzy i umiejętności, potrafią ją wykorzystać i zaprezentować. Spotyka się to z pełną aprobatą rodziców, na których pomoc możemy liczyć.