O organizacji

ul. Warecka 8/85 00-040 Warszawa
kom. 509 725 536

Cele

Fundacja Civis Polonus działa od 2004 r. Jej celem jest rozwijanie postaw obywatelskich umożliwiających jednostkom kreowanie świata, w którym żyją. Naszym zdaniem dobre państwo jest wspólnotą otwartych, kompetentnych i zaangażowanych obywateli.

Obywatele otwarci to ludzie, którzy lubią innych, wrażliwi, ufni, umiejący budować więzi międzyludzkie. Obywatele kompetentni, to ludzie, którzy znają swoje prawa i wiedzą, jak z nich korzystać, partnerzy - a nie petenci - administracji publicznej. Obywatele zangażowani to ludzie wierzący w to, że ich udział w życiu wspólnoty ma sens, troszczący się o jej stan i przyszłość, gotowi do brania odpowiedzialności za siebie i innych.

Działania

Cele te staramy się realizować podejmując różnorodne działania wzmacniające potencjał jednostek jako obywateli. Zajmujemy się rozwijaniem ich kompetencji społecznych, pozwalających współdziałać z innymi i brać odpowiedzialność za sprawy publiczne. Pracujemy z przedstawicielami administracji publicznej, by wspólnie budować mechanizmy udziału obywateli w procesach decyzyjnych.

Tworzymy programy aktywnej edukacji obywatelskiej na poziomie szkół i gmin. Fundacja prowadzi także szkolenia i doradztwo w zakresie powoływania i animowania pracy młodzieżowych rad gmin i miast.

Najważniejsze projekty dotyczące partycypacji obywatelskiej młodzieży tworzone i realizowane przez Fundację Civis Polonus:

• "Młodzieżowe Rady Dzielnic"
  • "Młodzieżowe Rady Gmin"
  • "Szkoła Obywateli"
  • "Szkoła - przejrzysta przestrzeń publiczna"
  • "Mapa mojego Wielokulturowego miasta"
  • "Młodzi Obywatele Warszawy"
  • "Młodzież debatuje o Warszawie"
  • "Obywatel Mazowsza. Letnia Szkoła Samorządu Regionalnego"
  • "Obywatel Wydmin. Letnia Szkoła Samorządu Lokalnego"
  • "Poszukujemy wzorów Obywateli Warszawy"

O ludziach

foto Joanna PietrasikkJoanna Pietrasik

Funkcja w projekcie:
Koordynatorka wdrażania kompetencji społeczno-obywatelskich, członkini Zespołu Zarządzającego

Wiceprezeska zarządu Fundacji Civis Polonus. Tutorka w Programie "Liderzy PAFW".

Z wykształcenia politolożka (Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego) i etnolożka (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW). Stypendystka Fundacji im Heinricha Bella w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Absolwentka Szkoły Praw Człowieka Fundacji Helsińskiej, z uprawnieniem do prowadzenia działań edukacyjnych w dziedzinie praw człowieka. Absolwentka Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych (STOP).

foto Olga NapiontekOlga Napiontek

Specjalistka ds. kompetencji społeczno-obywatelskich

Wiceprezeska Zarządu Fundacji. Doktorantka w Instytucie Studiów Społecznych UW. Studiowała socjologię na Uniwersytetach w Warszawie i w Bielefeld (Niemcy).

Autorka badań i artykułów z dziedziny edukacji obywatelskiej i dialogu obywatelskiego. Współpracuje z Instytutem Spraw Publicznych. Absolwentka Szkoły Praw Człowieka Fundacji Helsińskiej.

foto Karolina PucekKarolina Pucek

Asystentka

Absolwenta Międzywydziałowych Studiów Gospodarki Przestrzennej na SGGW, studiowała w Ghent University. (Belgia). Studentka Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych na Uniwersytecie Warszawskim.

W Fundacji była zaangażowana jako wolontariuszka w projekt "Młodzież współdecyduje o swoim mieście". Prowadzi projekt "Lokalna Grupa Edukacyjna - kształcenie lokalnych liderów", realizowany w powiecie sokołowskim (2009) i w gminie Stare Babice (2010).