kawaleczek nieba dla mojej Mamy
Z Małej Szkoły w Wielki Świat Z Małej Szkoły w Wielki Świat Z Małej Szkoły w Wielki Świat Z Małej Szkoły w Wielki Świat Mapa strony Kanał RSS Kontakt

[dzien0_1]Letnie Obozy Naukowe - rozpoczęcie[dzien0_3][dzien0_4][dzien0_5]Letnie obozy naukowe rozwijające kompetencje społeczne i obywatelskie uczniów zorganizowała w lipcu 2011 r. Fundacja Civis Polonus.

Do Warszawy na trzy pięciodniowe turnusy (11-16 lipca, 18-22 lipca i 25-30 lipca) przyjechało łącznie 110 uczniów małych, wiejskich szkół – po jednym uczniu z każdej szkoły biorącej udział w projekcie.

Bardzo nam zależało, aby czas spędzony w stolicy otworzył uczestników na nowe doświadczenia i marzenia, aby nasi goście poznali miejsca ciekawe, przyjazne, ważne i inspirujące. Przygotowując program wizyt w różnych instytucjach związanych z polityką, gospodarką, kulturą i nauką, chcieliśmy ukazać Warszawę jako miasto z tradycjami i historią, ale także nowoczesne i rozwijające się.

Chcieliśmy przekazać tak wiele, że dni obozów spędzaliśmy niezwykle intensywnie. Każdy z nich był starannie zaplanowany i poświęcony jednemu tematowi. W drodze z Klaudyna, gdzie grupy były zakwaterowane, omawialiśmy tematykę zajęć i zadania, jakie czekały na uczestników. W ciągu dnia zawsze znajdowaliśmy godzinę, by odpocząć - gdy tylko pogoda pozwalała, rozkładaliśmy koce w najładniejszych warszawskich parkach. Wydarzenia każdego dnia podsumowywaliśmy na wieczornych spotkaniach w Klaudynie, porządkując je, by jak najdłużej gościły we wspomnieniach i były istotne w dalszej nauce i życiu.

Dzień pierwszy

Letnie Obozy Naukowe - dzień 1[dzien1_2][dzien1_3]Każda z grup przybywających do Warszawy po długiej podróży była gorąco witana w samym sercu miasta, w najbardziej charakterystycznym budynku stolicy - Pałacu Kultury i Nauki. Po powitaniu w reprezentacyjnej sali im. Rudniewa wjeżdżaliśmy na 30. piętro PKiN, by zobaczyć Warszawę z góry i spróbować zlokalizować miejsca, które mieliśmy zamiar odwiedzić w kolejnych dniach.

 
Dzień drugi

Letnie Obozy Naukowe - dzień 2[dzien2_2][dzien2_3][dzien2_4][dzien2_5][dzien2_6][dzien2_7]Spędziliśmy go szukając odpowiedzi na pytanie, co należałoby zrobić, by wprowadzić w życie atrakcyjny dla uczniów pomysł przedłużenia wakacji. Odwiedziliśmy w tym celu Sejm i Senat, Pałac Prezydencki i Trybunał Konstytucyjny, poznając pracę i zadania tych instytucji. Byliśmy w Łazienkach Królewskich, a odpoczywaliśmy w odwiedzanych przez goszczące w Polsce głowy państw ogrodach prezydenckich.

 
Dzień trzeci

[dzien3_2][dzien3_3][dzien3_4][dzien3_5][dzien3_6]Letnie Obozy Naukowe - dzień 3Media i ich wpływ na życie publiczne mogliśmy poznać dzięki wizytom w redakcjach tygodnika "Polityka" i Polskiej Agencji Prasowej. Niektórzy odwiedzili studenckie radio Campus, gdzie obejrzeli studio, reżyserkę i uczestniczyli w nagraniu próbnym. Miejscem odpoczynku były fascynujące ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Drugą część dnia spędziliśmy na doświadczeniach i grach w Centrum Nauki Kopernik.

 
Dzień czwarty

[dzien4_1][dzien4_2]Letnie Obozy Naukowe - dzień 4 [dzien4_4][dzien4_5][dzien4_6][dzien4_7]Uczniowie "na własnej skórze" poznawali specyfikę życia w wielkim mieście. Podczas gry miejskiej w warszawskim metrze na każdej stacji i w jej najbliższym otoczeniu czekały na nich zadania do wykonania. Był to także dzień obcowania ze sztuką współczesną (w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta) i z historią (w Muzeum Powstania Warszawskiego lub w Domu Spotkań z Historią).

 
Dzień piąty

[dzien5_1]Letnie Obozy Naukowe - dzień 5 [dzien5_3]Poświęciliśmy go poznawaniu świata biznesu - spotkaniom w siedzibach polskich i międzynarodowych korporacji oraz analizie indeksów na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Odwiedziliśmy Telekomunikację Polską S.A. i kancelarię prawną Domański Zakrzewski Palinka. Bardzo interesujący był również sam budynek - siedziba kancelarii; wieżowiec Rondo 1 to jeden z najnowocześniejszych biurowców w stolicy.

 

W TPSA, po spotkaniu z przedstawicielami zarządu, spędzaliśmy czas w "ogrodach innowacji", poznając nowości technologiczne i wymyślając telefon marzeń. Piątego dnia przyszedł również czas na pożegnania - najpierw na uroczystym obiedzie w Arkadach Kubickiego, później podczas zakończenia obozu na warszawskiej Starówce, i wreszcie podczas wieczornego spotkania w hotelu, gdzie obdarowaliśmy się prezentami i dyplomami.

 

[dzien0_1][dzien0_2][dzien0_3][dzien0_4]Letnie Obozy Naukowe - zakończenieSerdecznie dziękujemy uczniom za zaangażowanie, entuzjazm, energię i ciekawość, z jaką przyjechali do Warszawy, i jakie i nam - zespołowi Fundacji Civis Polonus - się udzieliły. Gorące podziękowania składamy także wychowawcomi kierownikom obozów, dzięki którym dzieci były bezpieczne, a my - spokojni.

 

Karolina Pucek, Fundacja Civis Polonus

 

Do góry Wstecz