kawaleczek nieba dla mojej Mamy
Z Małej Szkoły w Wielki Świat Z Małej Szkoły w Wielki Świat Z Małej Szkoły w Wielki Świat Z Małej Szkoły w Wielki Świat Mapa strony Kanał RSS Kontakt

Konkurs Co trzy głowy to nie jedna - wręczenie nagród24 maja 2012 r. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie "Co trzy głowy to nie jedna". Wśród nagrodzonych znalazły się dwie szkoły uczestniczące w projekcie "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" - z Podgórza (woj. mazowieckie) i Barnówka (woj. zachodniopomorskie). Konkurs był częścią międzynarodowej kampanii "Tydzień z Internetem".

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu i umieszczeniu w sieci relacji multimedialnej ze spotkania trzech pokoleń.

Konkurs Co trzy głowy to nie jedna - nauczycielka z Podgórza Monika GórkaW kampanii wzięło udział 379 instytucji - szkół, bibliotek, urzędów i domów kultury - w tym 41 szkół uczestniczących w projekcie "Z Małej Szkoły w Wielki Świat". Do konkursu zgłosiło się pięć szkół "projektowych". Jury nagrodziło dwie z nich: Szkołę Podstawową w Podgórzu (woj. mazowieckie) i Zespół Placówek Oświatowych im. ks. Andrzeja Przybyły SDB w Barnówku (woj. zachodniopomorskie) - w kategoriach: "Relacja z wydarzenia" i "Wypowiedź uczestnika".

Nagrodzeni

Konkurs Co trzy głowy to nie jedna - Wiceprezes FIO Elżbieta Tołwińska-Królikowska i zespół ze szkoły w PodgórzuAutorkami nagrodzonej prezentacji szkoły w Podgórzu są nauczycielki Monika Górka i Urszula Zielińska. Szkoła otrzymała konsolę do gry. Nagrodę za relację ze spotkania "Zasadź drzewo w Internecie" jury uzasadniło: "Relacja ta to dowód na to, że można w nowatorski (prezi), ciekawy i dowcipny sposób przedstawić przebieg spotkania pt. 'Zasadź drzewo w Internecie'".

Nagrodzony za wypowiedź uczestnik spotkania w Podgórzu Michał Ostrowski otrzymał cyfrowy aparat fotograficzny. Oto, co myśli o spotkaniu:

Dowiedziałem się, że przez Internet można znaleźć osoby o tym samym nazwisku oraz że można stworzyć własne wirtualne drzewo genealogiczne. Nie dowiedziałem się niczego zaskakującego o samym Internecie. Ze spotkania najlepiej wspominam tworzenie z babcią drzewa rodziny. Zaskoczył mnie jej widok przy komputerze, ponieważ w domu z niego nie korzysta. Bardzo miło wspominam to wydarzenie. Również quiz był bardzo fajny. Razem z babcią obstawialiśmy odpowiedzi, po części na chybił trafił.

Aparat fotograficzny otrzymał również Zenon Myszkowski - uczestnik spotkania "Zasadź drzewo w Internecie" zorganizowanego przez Zespół Placówek Oświatowych w Barnówku. Wypowiedź pana Myszkowskiego pokazuje, jak takie formy spotkań może odbierać najstarsze pokolenie uczestników:

Ciekawe spotkanie. Zawsze wiedziałem, że mój wnuk i wnuczka potrafią wiele, ale to, co "wyprawiają" w Internecie przerasta moje najśmielsze oczekiwania. Czują się w świecie Internetu jak ryba w wodzie. Ich nie trzeba uczyć co to "Enter", "Wikipedia" itd. Oni posługują się tymi terminami swobodnie, należą one bowiem do ich codziennej polszczyzny. Jestem zdumiony, ale jednocześnie patrzę z nadzieją w przyszłość, w ich przyszłość. Mam tylko nadzieję, że dziadek i babcia zawsze będą im potrzebni.

Gratulujemy nagrodzonym i wszystkim, którzy wzięli udział w kampanii i w konkursie. Prezentację szkoły w Podgórzu można obejrzeć w aplikacji Prezi. Zachęcamy również do obejrzenia prezentacji czterech pozostałych szkół na naszym kanale w serwisie TouTube.

Scenariusze do wykorzystania

Jak podkreślają organizatorzy akcji, scenariusze spotkań realizowanych w "Tygodniu z Internetem" - zarówno tegoroczne, jak i te z ubiegłego roku - można i warto wykorzystywać przez cały rok. Namawiamy do ich poznania i użycia – są interesujące i znakomicie przygotowane. Mogą znakomicie wpleść się w program działań szkoły dla środowiska i być ciekawą ofertą spotkania trzech pokoleń. Wiemy, że niektóre ze szkół zamierzają je wykorzystać jako element programu "nocki w szkole".

 

Kolejna kampania "Tydzień z Internetem" jest planowana w ostatnim tygodniu marca 2013 r. Już dziś zapraszamy, mając nadzieję, że weźmie w niej udział jeszcze więcej małych, wiejskich szkół.

 

Do góry Wstecz