kawaleczek nieba dla mojej Mamy
Z Małej Szkoły w Wielki Świat Z Małej Szkoły w Wielki Świat Z Małej Szkoły w Wielki Świat Z Małej Szkoły w Wielki Świat Mapa strony Kanał RSS Kontakt

W Letnich Obozach Naukowych wspierających rozwój kompetencji społecznych i obywatelskich (15 lipca - 3 sierpnia 2013 r.), organizowanych jak co roku przez Fundację Civis Polonus z Warszawy, wzięło udział 116 uczestników (86 dziewczynek i 30 chłopców) ze 115 szkół.

Dzień pierwszy

Letnie Obozy Naukowe 2013 - zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki[dzien1_2][dzien1_3][dzien1_4]Każdy z trzech turnusów rozpoczynał się uroczyście w poniedziałek w sali im. Lwa Rudniewa Pałacu Kultury i Nauki. Po długiej podróży autokarem uczestnicy mogli zobaczyć Warszawę z tarasu widokowego na 30. piętrze PKiN, co zawsze jest ogromnym przeżyciem. Wieczorem, w zaciszu Hotelu Stawiska Klaudyn, dzieci mogły odpocząć i nabrać sił przed następnymi, fascynującymi i pełnymi wrażeń dniami.

Dzień drugi

Letnie Obozy Naukowe 2013 - wizyta w Pałacu Prezydenckim[dzien2_8][dzien2_5][dzien2_6][dzien2_7][dzien2_10][dzien2_11]Wtorki uczestnicy obozów spędzali w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Sejmie i Senacie RP, Pałacu Prezydenckim (z odpoczynkiem w prezydenckich ogrodach) oraz w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego. Dzięki tym wizytom przedstawiliśmy uczniom drogę powstawania prawa w naszym kraju, a oni dowiadywali się, w jaki sposób mogliby np. wcielić w życie postulat o ustawowym przedłużeniu wakacji.

Dzień trzeci

Letnie Obozy Naukowe 2013 - wizyta w Polskiej Agencji Prasowej[dzien3_12][dzien3_14][dzien3_15]Trzeci dzień obozu poświęcony był tematyce mediów i ich wpływowi na życie publiczne. Podczas spotkań w siedzibie „Polityki” i Polskiej Agencji Prasowej uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na miarę prawdziwych reporterów. Wizyta w Centrum Nauki Kopernik pozwalała im doświadczać i poznawać Wszechświat. W ostatnim roku realizacji projektu mieli również szansę wejść na trybuny Stadionu Narodowego.

Letnie Obozy Naukowe 2013 - zwiedzanie ŁazienekDzień czwarty

Czwartego dnia, podczas gry miejskiej w metrze młodzież na własnej skórze doświadczyła specyfiki życia w dużym mieście. Czwartek był także dniem obcowania ze sztuką i historią - odwiedziliśmy Narodową Galerię Sztuki Zachęta, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Powstania Warszawskiego i Dom Spotkań z Historią.

Dzień piąty

[dzien5_17]Letnie Obozy Naukowe 2013 - pożegnaniePiątkowe przedpołudnia uczestnicy obozów spędzili w nowoczesnych wieżowcach - siedzibach firm, gdzie obserwowali kulturę pracy w korporacjach. W programie nie mogło zabraknąć warszawskiej Starówki - młodzież podziwiała widok na tętniące życiem bulwary wiślane. Tego dnia nadchodził wzruszający i smutny moment pożegnania. Po uroczystym obiedzie w znanej warszawskiej restauracji był czas podziękowań i gratulacji, uśmiechów i łez.

 

Podsumowanie

Przez trzy lata trwania projektu, w każde wakacje, dzięki udziałowi w Letnich Obozach Naukowych uczniowie poznali i zobaczyli codzienne funkcjonowanie głównych instytucji życia publicznego. Zdobyli wiedzę o kompetencjach i znaczeniu tych instytucji dla obywateli, dzięki czemu w przyszłości będą przygotowani do efektywnego angażowania się w lokalne działania publiczne i do udziału w procesach decyzyjnych na poziomie krajowym, np. w wyborach parlamentarnych. Doświadczenia, jakie zdobyli uczestnicy obozów, pomogły ukształtować ich poglądy, nauczyły ich odważnie formułować własne zdanie.

Chcielibyśmy podzielić się z Państwem radością i energią, którą dzieci wprowadzały w naszą pracę projektową. Było nam niezwykle przyjemnie gościć tak zaangażowanych i ciekawych świata Młodych Obywateli. Wiemy, że LON były sukcesem, ponieważ widzieliśmy radość w oczach każdego uczestnika. Wiemy to, ponieważ otrzymaliśmy od nich wiersze i piosenki, które były wyrazem wdzięczności za zorganizowane obozów.

Karolina Pucek

Do góry Wstecz