kawaleczek nieba dla mojej Mamy
Z Małej Szkoły w Wielki Świat Z Małej Szkoły w Wielki Świat Z Małej Szkoły w Wielki Świat Z Małej Szkoły w Wielki Świat Mapa strony Kanał RSS Kontakt

Letnie Szkoły Odkrywców - DargomyślPonad 2 tysiące dzieci z małych, wiejskich szkół uczestniczących projekcie "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" wzięło udział w zajęciach Letnich Szkół Odkrywców. Była to już druga edycja wakacyjnych zajęć prowadzonych przez studentów. W tym roku problematyka zajęć skupiała się wokół nauk ścisłych: dźwięku, obrazu, przestrzeni, prądu, kosmosu i robotyki. Dzieci zaprzyjaźniły się z obliczeniami matematycznymi, reakcjami chemicznymi, prawami fizyki i zjawiskami przyrody.

W ciągu pięciu dni uczniowie odkrywali świat w pięciu różnych wymiarach.

Letnie Szkoły Odkrywców - GradowiceDowiedzieli się między innymi, czym jest dźwięk i czy da się go opisać matematycznie, jak przy pomocy krzyku poruszyć kwadrat światła na ścianie, czym jest przestrzeń i dlaczego matematyka ją wyjaśnia, czy postawienie świecy na głowie i tworzenie obrazów przy pomocy luster jest bardzo trudne. Okazało się, że nawet zbudowanie obwodu elektrycznego jest, we współpracy ze studentami, zadaniem wykonalnym :-)

Letnie Szkoły Odkrywców - GrzybowoMłodzi naukowcy uczestniczyli ponadto w podróżach kosmicznych - nie tylko w sferze wiedzy, ale także eksperymentu. Odpalenie rakiety kosmicznej wzbudzało ogromne emocje. Ale na tym nie koniec naukowej podróży. Jak na prawdziwych badaczy przystało, uczniowie wysłali w kosmos roboty własnej konstrukcji. Te inteligentne maszyny miały konkretne zadania do wykonania - nawet kosmos odkrywał swe tajemnice przed pełnymi ciekawości dziećmi.

Letnie Szkoły Odkrywców - ŁysówIntrygujące zagadki i ciekawostki naukowe, czasem przypominające magiczne sztuczki, pozwoliły dzieciom odkrywać piękno i złożoność świata, ćwiczyć się w jego obserwacji, zbieraniu danych, stawianiu hipotez i formułowaniu problemów badawczych, a jednocześnie wspaniale się bawić. LSO może więc być świetnym połączeniem dobrej wakacyjnej zabawy i zdobywania mnóstwa wiedzy i umiejętności.

Letnie Szkoły Odkrywców - SzlachtaAby wszystko się udało, wykonano też wiele prac organizacyjnych. Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin z Warszawy odpowiadająca za realizację Letnich Szkół Odkrywców w latach 2011-2013 zapewniła też: przeszkolenie studentów z uczelni warszawskich, wrocławskich i legnickich, wyposażenie szkół w pomoce potrzebne do realizacji zajęć i drugie śniadania dla dzieci uczestniczących w zajęciach.

Letnie Szkoły Odkrywców, wraz z Letnimi Obozami Naukowymi i Certyfikacją Małych Szkół Promujących Ruch Naukowy, składają się na Ruch Naukowy Małych Szkół, rozwijany w projekcie "Z Małej Szkoły w Wielki Świat".

 

Lidia Jurkowska – nauczycielka z Templewa (woj. lubuskie):

Letnie Szkoły Odkrywców - TemplewoTo był gwarny i wesoły tydzień. W zajęciach brali udział uczniowie z klas I-VI i dzieci z oddziału przedszkolnego. Zdaniem uczniów warto było w czasie wakacji przychodzić (albo przyjeżdżać) na zajęcia do szkoły: nie dość, że poszerza się swoją wiedzę o otaczającym świecie, to jeszcze można przeprowadzić ciekawe doświadczenie, zjeść smaczny (obfity i darmowy) posiłek i pobawić się z innymi.

Prowadzące - przemiłe studentki: Emilia, Paulina, Agnieszka i Agata - pracowały zgodnie ze scenariuszami, wprowadziły dużo zabaw ruchowych, które bardzo się podobały naszym uczniom. Wykonały piękny dyplom dla uczestników, dla każdego przygotowały słodką niespodziankę. Uczniowie odwdzięczyli się dyplomami z podpisami uczestników, bukietami ogrodowych kwiatów, słodkim "co nieco" i gromkim "dziękujemy".

 

Letnie Szkoły Odkrywców - Zastruże[zastruze13][zastruze14][zastruze15]

Joanna Kulpińska, nauczycielka z Zastruża (woj. dolnośląskie):

Letnia Szkoła Odkrywców już za nami. Radosne lipcowe dni spędziliśmy realizując ciekawe projekty edukacyjne. Nie zabrakło zabaw przy ognisku, śpiewów przy akompaniamencie gitary i nauki zumby.

 

Mirosława Guba, nauczycielka z Nadbrzeża (woj. mazowieckie):

Letnie Szkoły Odkrywców - Nadbrzeż[nadbrzez6][nadbrzez7]Z pomocą czterech sympatycznych studentek uczniowie ze szkoły w Nadbrzeżu zamienili się w prawdziwych odkrywców.

Obserwując i eksperymentując zgłębiali wiedzę o przestrzeni, elektryczności, oku i obrazie, uchu i dźwięku oraz kosmosie i robotach. Uczyli się i jednocześnie wspaniale się bawili, o czym świadczą poniższe zdjęcia. Zainteresowanie było ogromne.

 

Magdalena Kwit, nauczycielka z Nowego Świętowa (woj. opolskie):

Letnie Szkoły Odkrywców - Nowy ŚwiętówLSO minęło (jak zawsze!!!) za szybko. Uczniowie licznie i chętnie uczestniczyli w zorganizowanych zajęciach, dołączyło do nas również kilkoro dzieci przebywających na wakacjach w naszej miejscowości - nawet zza oceanu. WSZYSCY ZACHWYCENI. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i sympatii studentów: Natalii, Mileny i Arka przeżyliśmy niezapomniany tydzień. Była nauka przez zabawę, czas na bycie ze sobą, wspólne ognisko, spacery.

Już dzisiaj czekamy na kolejne spotkanie. Gratulujemy pomysłodawcom Letnich Szkół Odkrywców - to strzał w dziesiątkę :-)

 

Anna Grzybowska, nauczycielka z Włodowic (woj. dolnośląskie):

Letnie Szkoły Odkrywców - WłodowicePrzedszkolaki i uczniowie poszerzali wiedzę o świecie, prowadzili ciekawe doświadczenia, uczyli się i jednocześnie wspaniale się bawili. Z wielkim entuzjazmem angażowali się w działania. Obserwując i eksperymentując, dzieci zgłębiały wiedzę o przestrzeni, elektryczności, oku i obrazie, uchu i dźwięku, kosmosie i robotach. Był to bardzo wesoły i naukowy tydzień.

Nic więc dziwnego, że dzieci zamieniły się w prawdziwych odkrywców, a nawet wyłonili się wśród nich pasjonaci fizyki. Starsi z dumą chwalili się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi podczas wcześniej realizowanych projektów edukacyjnych i chętnie pomagali młodszym, a maluszki z zachwytem sprawdzały, jak fale rozchodzą się w wodzie, jak przepływa dźwięk, poznawały układ słoneczny. Zainteresowanie było ogromne. Wielu uczniów chciałoby zostać naukowcami. Życzymy im, by te marzenia się spełniły. Pogoda odkrywcom dopisała, dlatego dużo zajęć odbyło się na świeżym powietrzu, było ognisko i pieczenie kiełbasek, a także wyjście na lody.

 

Do góry Wstecz