kawaleczek nieba dla mojej Mamy
Z Małej Szkoły w Wielki Świat Z Małej Szkoły w Wielki Świat Z Małej Szkoły w Wielki Świat Z Małej Szkoły w Wielki Świat Mapa strony Kanał RSS Kontakt
 

Konferencja podsumowująca we Wrocławiu - uczestnicy[wroc5][wroc6]30 września 2013 r. we Wrocławiu odbyła się konferencja "O jakość edukacji w szkole podstawowej. Prezentacja modelu działania szkół podstawowych skutecznie rozwijających kompetencje kluczowe dzieci". Była to pierwsza z konferencji upowszechniających rezultaty projektu "Z Małej Szkoły w Wielki Świat".

 

Konferencja podsumowująca we Wrocławiu - otwarcieDo udziału w spotkaniu zaprosiliśmy autorytety ze świata edukacji, recenzentów materiałów edukacyjnych projektu, przedstawicieli urzędów marszałkowskich, kuratoriów oświaty, samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych, przedstawicieli placówek doskonalenia nauczycieli, dyrektorów i nauczycieli ze szkół oraz inne osoby zainteresowane tematem edukacji w małych szkołach.

Konferencję otworzyli: koordynatorka projektu - Elżbieta Tołwińska-Królikowska (prezeska Federacji Inicjatyw Oświatowych), Tomasz Siemież - koordynator regionu zachodniego w projekcie oraz dyrektor Jerzy Więcławski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (marszałek jest jednym z patronów projektu).

Konferencja podsumowująca we Wrocławiu - spotkanie plenarneMagdalena Kwit, nauczycielka ze szkoły w Nowym Świętowie (woj. opolskie), podzieliła się doświadczeniami z realizacji projektu w prezentacji "Jak skutecznie rozwiać kompetencje kluczowe". Elżbieta Tołwińska-Królikowska zaprezentowała model Małej Szkoły – jeden z efektów projektu, sposoby jego wdrażania i historię działań projektowych. Część wspólną konferencji zakończył wykładem "Mała szkoła - perspektywy" prof. Ryszard Pęczkowski (Uniwersytet Rzeszowski).

Konferencja podsumowująca we Wrocławiu - prelegenciNa zajęciach warsztatowych uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak w projekcie były rozwijane kompetencje kluczowe. Zajęcia prowadzili eksperci partnerstwa realizującego projekt i praktycy – nauczyciele ze szkół uczestniczących w projekcie:

  • "Demokratyczna szkoła - jak rozwijać kompetencje społeczne i obywatelskie" - dr Olga Napiontek z Fundacji Civis Polonus i Małgorzata Kluska, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Zastrużu
  • "Ciekawa szkoła - jak rozwijać kompetencje matematyczno-przyrodnicze" - Beata Kunc i Andrzej Biderman z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska i Krystyna Mokrzycka, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Gorzanowie
  • "Szkoła ucząca się - jak rozwijać kompetencje uczenia się" - Elżbieta Tołwińska-Królikowska z FIO i Krystyna Wardach, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Zastrużu
  • "Ruch Naukowy w Małej Szkole" - dr Teresa Stankiewicz ze Szkoły Wyższej Przymierza Rodzin i Elżbieta Ryczek, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Podmoklach Małych.

Konferencja podsumowująca we Wrocławiu - dyskusja panelowa[wroc8][wroc9]W dyskusji panelowej "O jakość edukacji w szkole podstawowej" wzięli udział: prof. Stanisław Dylak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), prof. Piotr A. Wrzecioniarz (Politechnika Wrocławska), Janina Jakubowska (Kuratorium Oświaty we Wrocławiu), Sławomir Karwowski (wójt Gminy Nowa Ruda), Krystyna Wardach (SP w Zastrużu) i Małgorzata Suwaj (Fundacja Wspierania Aktywności Lokalnej FALA).

Konferencja podsumowująca we Wrocławiu - zakończeniePaneliści prezentowali opinie dotyczące roli swoich środowisk we wspieraniu małych szkół i podnoszeniu jakości ich pracy. Rolę moderatora przyjęła dr Olga Napiontek. Wypowiedzi panelistów poruszyły uczestników konferencji, którzy włączyli się do dyskusji, czego potrzebuje mała wiejska szkoła, aby być dobrą szkołą.

Alina Kozińska-Bałdyga (FIO) podsumowała dyskusję prezentacją "Jakość edukacji na terenach wiejskich - wymiar społeczny".

Uczestnicy konferencji otrzymali raport z realizacji projektu "Z Małej Szkoły w Wielki Świat".

 

Do góry Wstecz